Besin Alerjisi Olan Çocuklar Dondurma Yiyebilir Mi?

Besin alerjisi olan çocukların içinde katkı maddesi barındıran gıdalardan uzak durması gereklidir. Çünkü katkı maddeleri alerjik yatkınlığı olan kişilerde 10 kat daha etkilidir.

Özellikle inek sütü alerjisi olan çocukların dondurmaya ellerini bile dokundurmaları tehlikeli durumlara yol açabilir.

Besin alerjisi olan kişilerin paket gıdaları tüketmeleri sakıncalıdır. 

Gıda alerjisi olan birçok kişi için reaksiyonlar tehlikeli olmaktan çok rahatsızlık vericidir. Ancak ender de olsa bazı durumlarda anafilaktik reaksiyonlar (bir maddeye karsı gösterilen aşırı hassasiyet) oluşabilir. Bu hassasiyet yemekten birkaç saniye veya birkaç dakika sonra belirtiler hızlı ilerler. Bunlar arasında kaşıntı, boğazın şişmesi ve solunum zorluğu, terleme, hızlı ve düzensiz kalp atışları, düşük kan basıncı, bulantı, kusma ve şok sayılabilir. Eğer vücudunuz böyle bir reaksiyon göstermeye yatkınsa çok dikkatli olmalısınız.

Ayrıca reflüsü olan çocuklar içinde süt içeren dondurmalar sakıncalı olabilmektedir. Reflü olan çocukta farkedilmeyen inek süt alerjisi olabilir. Süt hassasiyeti olan çocukta kusma ve reflü eğilimleri baş gösterir. Bu durumda alerjik yatkınlığı olan çocuklarda besin alerjisi araştırılmalı ve gerekli tedavi yapılmalıdır.

Süt ürünlerine alerjisi olanlar yani inek sütü alerjisi olanlar içinde süt bulunduğundan dolayı dondurmayı tercih etmemelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir