Çocuk alerji uzmanı  arayan bir çok aileyi bilgilendirmek için bu makaleyi yazdım. Çünkü birçok aile bu uzmanlığı henüz çok iyi bilmiyor veya çok az biliyor. Çocuk Alerji Uzmanı nasıl olunur, nasıl eğitim alınır, ve Türkiye’deki durum hakkında bilgi alabileceğiniz bir yazı. 

Bebeklik ve çocukluk döneminde çok daha sık rastlanan ancak çok daha kolay atlatılabilen alerji, çoğu bireyin temas ettiğinde sorun yaşamadığı bir maddeye karşı vücudun anormal duyarlılık göstermesi olarak tanımlanabilir.

Çocuklarda alerji sık görülen bir durumdur. her 4 çocuğun birinde alerji sorunu vardır. kiminde alerjik astım, kiminde alerjik nezle, kiminde besin alerjisi, egzama gibi alerjiler mevcuttur. bazılarında ilaç alerjisi, böcek alerjisi gibi rahatsızlıklar vardır. Bu nedenle çocuklarda alerji deyince birçok alerjik hastalıklar akla gelmektedir.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de alerji bölümü gelişimi son 20 yıla dayanmaktadır. Bu nedenle çocuklarda görülen alerji rahatsızlığını aileler hangi doktora götüreceklerini bilemezler.

Çocuklarda alerji

rahatsızlığı için çocuk alerji bölümleri kurulmuştur. Bu bölümlerde yetişen uzmanlar da çocuk alerji uzmanı belgesi almaktadır.

Çocuk Alerjisi Uzmanı Hangi Doktorlardır?

Çocuk Alerjisi Uzmanı veya tıp diliyle Pediatrik Alerji Uzmanı yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve ergenlerde görülen;

Alerjik Astım Alerjik Rinit Hışıltılı Çocuk (Wheezing İnfant) Egzema (Atopik Dermatit) Ürtiker (Kurdeşen) Kontakt dermatit Göz Alerjisi Gıda Alerjisi İlaç Alerjileri Böcek Alerjileri Mesleki Allerjiler Anaflaksi (Alerjik Şok) Herditer Anjioödem gibi allerjik sorunların tanı, tedavi ve izlemleri ile ilgilenir.

Çocuk Alerjisi Uzmanı Nasıl Olunur?

Çocuk Alerjisi Uzmanları tüm dünyada yeni gelişen bir uzmanlıktır. Çocuk alerjisi uzmanları aynı zamanda çocuk doktorudur. Çünkü “çocuk Alerjisi Uzmanı” olmak için öncelikle Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olunur. Daha sonra üst ihtisas sınavına girilir. Sınavda çocuk alerjisi uzmanlığı kazanılmışsa bu konuda eğitim almaya hak kazanılır.

Çocuk Alerjisi Uzmanlığı eğitimi için hak kazanan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Çocuk Alerji ve İmmünoloji bilim dalında 3 yıl süreyle eğitim alırlar.

Çocuk Alerjisi Uzmanlık Eğitimi

Çocuk Alerji uzmanlarının eğitimi uzundur. Bu eğitimlerinin ilk bir yılında astım ve alerjik hastalıklar konusunda yoğun teorik bilgi verilir. Daha sonraki 1 yılda alerji deri testi, solunum fonksiyon testleri, yama testleri, gibi alerjik hastalıkların tanısına yardımcı olacak testler konusunda pratik eğitim verilir. Son 1 yılda da artık çocuk alerji hastalıkları konusunda deneyim sahibi oldukları için diğer bölümlerden istenilen konsültasyonlara bakmaya başlar. Eğitimi sırasında dünyadaki son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak için literatür takibi, kongrelerde sunumlar yaparak astım ve alerjik hastalıklar konusunda deneyim kazanılır.

3 yıllık Çocuk Alerjisi uzmanlık eğitim sonrasında bitime sınavına girilir ve başarılı olursa Çocuk İmmnünoloji ve Alerji hastalıkları Uzmanı olunur. Çocuk immünoloji ve Alerjik Hastalıklar Uzmanı olan hekim 2 yıl süreyle devlet hizmet yükümlülüğünü yerine getirir. Bu zorunlu hizmet sonrası Çocuk Alerjisi Uzmanı olmaya yeni adıyla “Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı” diploması almaya hak kazanır.

Sonuç olarak çocuk alerji uzmanı 6 yıllık tıp fakültesi bitirmiş, 4 yıllık Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları eğitimi almış, 3 yıllık çocuk alerji ve İmmünoloji eğitimi almış ve 2 yıl devlet zorunlu hizmeti yapmış uzmanlardır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir