Maskeli İnhaler Kullanımı

Küçük çocuklar ağızlıklı hazne ile ilaçların uygulanmasını  yapamadıkları için maskeli hazne ile kullanmalıdırlar. Genellikle 5-7 yaş altındaki çocuklarda maskeli hazne ile kullanmak gerekmektedir. Cihazlara uyum çocuktan çocuğa değişebilmektedir.

  1.  Kapağı çıkarılır ve sprey çalkalanır. Spreyin altı üste gelecek şekilde haznenin arkasında yerleştirilir.
  2.  Maske ağız ve burnu kaplayacak şekilde yüze yerleştirilir (Ağız ve yüze uygun maske seçilmeli ve nefes alınıp verildiğini gösteren göstergesi olmalıdır).
  3.  Ağız ve burundan derin ve yavaş nefes alınıp verilmeye başlanır. Nefes verilmesinin sonunda sprey sıkılır ve 5-6 kez derin ve yavaş nefes alınıp verilir.
  4.  İlacın 2. pufu kullanılmak isteniyorsa 1 dakika sonra madde 1’den başlayarak aynı manevralar tekrarlanır.
  5. Uygulamayı bitirdikten sonra dişler fırçalanmalı veya ağız içi bol suyla gargara yapılmalıdır. Aksi taktirde ağız içinde aftlar (mantara bağlı) gelişebilir.

Bazı durumlarda ilacın 2 veya 4 puf gibi kullanılması gerekmektedir. Burada önemli olan nokta her puf için manevralar baştan tekrarlanmalıdır. Kısa sürede yapmak için 2 pufu birlikte uyguladığımızda sıkılan ilaç zerreleri birleşerek hemen cihazın duvarına yapışır ve hastanın ağzında kalır. Bunun sonucunda ilaç akciğerlere kadar ulaşamamış olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir