Neden Çocuk Alerji Uzmanları tercih edilmeli?

Ailelerin çocuklarında alerji hastalık ve astım olunca çocuk alerji uzmanı tercih etmesinin nedeni de astım ve alerjik hastalıklar konusunda daha deneyim sahibi ve Avrupa standartlarında bir eğitim alındığı içindir.

Çocuklarda astım belirtileri olan aileler çocuk alerji uzmanlarını tercih ediyor. Bunun nedeni çocuklardaki astımın en sık nedeni alerjidir. Astımın %90 nedeni alerjidir. Alerjinin teşhisi de ciltten alerji testiyle yapılmaktadır. Çocuklarda alerji testi konusunda eğitim alan uzmanlar ise çocuk alerji uzmanlarıdır. Ayrıca astım teşhisinde kullanılan solunum testleri, görüntüleme yöntemleri konusunda da çocuk alerji uzmanları çok deneyimlidir. Bu nedenle de astım belirtileri olan çocukların doğru teşhis için mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca en az bir kez görülüp teşhisinin konulması gerekir

Çocuk Alerji Uzmanları Yeterince Var mı?

Çocuk alerji uzmanı sayısı Türkiye’de yaklaşık 200 civarındadır. Sayıları çok az olması nedeniyle de çocuk alerji uzmanları halk arasında fazla bilinmez. Bu nedenle de bir çok hekim çocuk alerji uzmanları rolünü üstlenmeye çalışır. Bunun nedeni de çocuklarda görülen alerjik hastalıklar ve astımlı çocukların sayısının çok fazla olmasıdır.

Çocuk Alerji uzmanlarının sayısının çok az olmasının asıl nedeni eğitiminin çok uzun olmasıdır. Astım ve alerjik hastalıklar kısa süreli bir hastalık olmadığı için astım ve alerjik hastalıkların belirtileri olan hastaların başlangıçta kesin teşhisin konulması ve sonrasında en az ilaçla en doğru ilacın verilebilmesi için mutlaka çocuk alerji uzmanları tarafından görülmesi uygun olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir