Yazın Sık Rastlanan Alerjiler ve Önlemler

Yaz aylarında ortaya çıkan alerjiler ve nedenleri

Bahar aylarında başlayan alerjiler, alerjik reaksiyonlar, havaların ısınmasıyla birlikte çocukları daha da çok etkisi altına alıyor. İşte yazın karşılaşılan alerjik reaksiyonlar, bunların nedenleri ve korunma yöntemleri…

POLENLER 
Polen veya daha çok bilinen ismiyle çiçek tozları, üreme amacıyla rüzgar veya böceklerle diğer bitkilere taşınır. Alerjik hastalıklar açısından asıl önem taşıyan polenler, 20-60 mikron büyüklüğünde olan ve rüzgar ile çok uzak yerlere ulaşabilen tipleridir. Polenler kapı ve pencerelerden evin içine de girebilir. Astım ve alerjik rinit yakınmalarını şiddetlendirir. Polenlerin yoğun olduğu sabahın erken saatlerinde dışarı çıkılmaması tavsiye edilir.

KURDEŞEN 
Kurdeşen olarak da bilinen ürtiker, deride hafif kabarık, pembe-kırmızı renkte ve genellikle kaşıntılı lezyonlardır. Alerjik bir hastalıktır. güneşten sakınmak korunma yöntemlerinden sayılabilir.

ATOPİK DERMATİT 
Atopik dermatit alerji öyküsü olduğu bilinen kişilerde kronik ve yinelenen bir durumdur. Yazın kullanılan kremler ve güneş koruyucularında katkı maddesi olması alerjik durumu tetikleyebilir.

ARI SOKMASI
Yaban arıları veya bal arılarının sokması sonucu o alanda ağrı, kızarıklık ve şişme gibi kendiliğinden gerileyen lokal bir reaksiyon gelişebildiği gibi, anaflaksi denilen ve sokulan kişinin ölümüne yol açabilen bir reaksiyon da doğabilir. Alerjik bir durumdur. Arı soktuğunda deriye takılı kalan iğnenin ezilmeden özenle çıkarılması, sokulan bölgenin bol su ve sabunla yıkanması, sulandırılmış amonyak ile dezenfekte edilmesi gerekir. Arıların bulunabileceği yerlerde uzun kollu bluz ve pantolon giymeyi tercih etmek, parlak ve canlı renkte giysilerden kaçınmak gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir